Mit csinálhatsz rosszul, ha kevesen olvassák a céges blogodat?

Frissítve: 2021-06-03
Céges blogot nem csak azért írunk, mert végre a munkaidőnkben is lehetőséget kaptunk kiélni grafomán hajlamainkat. Ennél többről szól ez a játék. Azért, mert ha jól csinálod, akkor a céges blogodnak számos olyan pozitív vonzata lesz, ami az üzleti életben is kapóra fog jönni: az értékesítéstámogatás egyik legértékesebb eszköze lesz. Éppen ezért lelombozó, ha lelkesen blogolsz és blogolsz, mégsem nem jönnek az eredmények. De vajon mi lehet a háttérben?
Publikálj cikkeket ma
Regisztrálj ingyenesen!

Tartalomjegyzék

Mint mindent, az üzleti blogolást is tudni kell jól csinálni, legalábbis akkor, ha látható eredményekre vágyunk. Ez nem – csak – a kreativitásod kifejezésének eszköze, határozott marketing célja van.

Miért érdemes a céges blogra pazarolni a drága időt?

Sokan kételkednek abban, hogy az üzleti blog a cég számára hasznot hajthat. Főleg azért, mert a mai digitális fejlettségnek köszönhetően egyre népszerűbbé válnak a képes, grafikus és videós tartalmak. Ezzel párhuzamosan pedig az írott szöveg – látszólag legalábbis – visszaszorulni látszik.

 

Ugyanakkor azok, akik azt üzenik, hogy a céges blogoknak leáldozott, nincs igazuk. A HubSpot gyűjtése alapján[1] ugyanis az üzleti blogok még mindig az első helyen szerepelnek egy valamirevaló marketinges fegyvertárában.

 

Mégpedig a következő 3 okból kifolyólag:

  • segít kapcsolatot tartani a közönségeddel, ügyfeleiddel,
  • építi a céged és a munkatársak szakértői státuszát,
  • hatékonyabbá teszi a weboldal SEO-ját,
  • erősíti a márkádat,
  • és eladásokat szerez neked.

 

Ha nem tapasztaltad a céges blog eme mellékhatásait, akkor több mint valószínű, hogy valahol félrecsúsztak a dolgok.

 

4 terület, amin a céges blogod megbukhat

 

Annak érdekében, hogy az üzleti blog beváltsa a hozzá fűzött reményeket, nem elég leülni a gép elé és lendületből, első nekifutásra megírni egy-egy cikket. A vállalati bloghoz átgondolt stratégiára, gyakorlott szerkesztési rutinra, a szöveg keresőoptimalizálására, közönségismeretre és megfelelő tartalomterjesztési útvonalra is szükség van a jó íráskészség mellett.

 

 

1. Az első és legfontosabb: ismerd a közönséged

 

Nem véletlenül tanácsolja a szakemberek többsége azt, hogy mielőtt elindítanád a vállalkozásodat, határozd meg a célközönséged. Azaz a buyer personáidat. Nincs ez másként a blogoddal sem.

 

Ha nem ismered a célközönségedet, mi alapján lövöd be a cikkek témáit és stílusát? Amennyiben eredményekre törekszel, akkor nem magadnak és a neked tetsző témákról írsz, illetve nem a termékedről vagy szolgáltatásodról kommunikálsz.

 

Hanem az egyes célcsoportok problémáira reflektálsz, lehetséges megoldást javasolsz nekik a hozzájuk illő stílusban, nyelvezettel. Érdekfeszítően, értékesen. Használd a storytellinget és a cikk típusától függően add át a téma mélységét. Hiszen egészen más volument és tartalmi mélységet kíván meg egy hosszabb szakmai cikk, mint egy rövidebb, de frappáns és szórakoztató szöveg, vagy akár egy esettanulmány is.

 

 

2. Figyelj a szerkesztésre – az olvashatóság fontos!

 

Figyelem: olvashatóság alatt most nem a szöveg élvezeti értékét értem. Sokkal inkább azt, hogy mennyire adod meg az olvasóidnak az esélyt arra, hogy befogadják az írást. Rengetegen esnek ugyanis abba a hibába a blogolás során, hogy:

  • nem használnak alcímeket,
  • túl hosszúra nyújtják a bekezdéseket,
  • a helyesírásra és a nyelvhelyességre nem fektetnek nagy hangsúlyt,
  • ráadásul a forrásokat is kihagyják a cikkből.

 

Hogy miért probléma ez? Egyfelől, gondolom te sem szeretsz egy helyesírási és nyelvhelyességi hibáktól hemzsegő cikket olvasni, mert amellett, hogy értelmetlenné teszi a szöveget, még fárasztó is.

 

Másfelől szem elől tévesztik azt, hogy a legtöbben már nem laptopon vagy az asztali gép képernyőjén olvassák el a cikket, hanem akár a metrón ülve a tableten, vagy a dugó közepén ücsörögve az okostelefonon. Ehhez mérten kell felépítened az online szövegeidet is. Egy-egy bekezdés hossza ne haladja meg a maximum 4,5-5 sort, de jobb, ha a 3 sor körül maradsz.

 

Emellett tagold tovább a szöveget felsorolással, listákkal, belső címekkel, emeld ki a lényegi információkat. Ez nemcsak átláthatóvá teszi az írásodat, de ha pár másodperc alatt képessé teszi a látogatót arra, hogy felmérje, miről fog szólni a cikked.

 

 

3. A keresőoptimalizálásról, azaz a SEO-ról se feledkezz meg

 

A céges blog többek között azért jó, mert segít a Google találati lista elején tartani a weboldaladat. Ehhez persze fontos egyfelől a heti rendszerességgel érkező tartalom, ami megüti a Google-algoritmus által kívánt mércét.

 

Ahhoz ugyanis, hogy a keresőmotor minél értékesebbnek ítélje a cikkedet, oda kell figyelned néhány fontos összetevőre. Nevezetesen arra, hogy:

  • a cikked elérje a legalább 450-500 szavas hosszúságot, de minél hosszabb egy-egy cikk, annál jobb,
  • 200-250 szavanként megtörje a szövegek egyhangúságát egy-egy alcím,
  • a főcím és az alcímek többsége tartalmazza az adott cikk elsődleges és másodlagos kulcsszókat,
  • a szerkesztői rendszertől függően, mindig megadd a cikked meta leírását (maximum 150-160 karakterben),
  • nevezd el a képeket és a képleírásokról se feledkezz meg,
  • a mondatok ne legyenek hosszabbak 20 szónál,
  • lehetőleg legyenek benne belső linkek és külső hivatkozások is.

 

 

4. Tudd, hogy mi a célod az adott szöveggel

 

Lehetőség szerint, törekedj az olvasó számára értékes tartalomra, ne legyen mindegyik cikked célja az értékesítés. Ennek megfelelően építsd fel a szöveget is, vezesse végig az érdeklődőt azon az előre meghatározott logikai láncon, ami az adott cikk céljához elvezet.

 

Mi lehet a célod a szöveggel?

  • természetesen ott a direkt értékesítés,
  • de konverziós cél lehet egy e-mail cím megszerzése is,
  • ahogy az is, hogy a szakmai szöveggel, esetleg esettanulmánnyal a konkurenseid fölé emeld magad – a célközönséged és a versenytársaid szemében is,
  • emellett az írásaiddal építheted és elkötelezheted magad mellett a közönséged.

 

Ha nem határozod meg előre, hogy mi a célod az írással, nem tudod hatékonyan megírni a szöveget. Ehhez persze szükséged lesz egy tartalommarketing stratégiára is, hiszen biztosan a te vállalkozásodban – iparágadban is vannak olyan időszakok, amikor mondjuk a PR-szempontok érvényesülésének engedtek nagyobb teret, máskor pedig inkább az értékesítésre gyúrnátok rá.

 

Ezért kell minimum 3-6 hónappal előre meghatározni, hogy mikor, milyen témákban fogtok alkotni és milyen konverziót vártok az adott cikktől. És persze az sem mellékes, hogy a blogod milyen stratégia mentén illeszkedik a cég egyéb marketingkommunikációs folyamataiba.

 

Az egyik legelhanyagoltabb terület: a tartalomterjesztés

 

Ha még csak most indítanád el a blogodat, vagy már írtál néhány cikket, de nem jönnek az eredmények, akkor a fentiek mellett van még egy terület, amire érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni. El tudom képzelni, hogy milyen frusztráló lehet számodra, amikor végre készen vagy a cikkel, feltöltötted az oldalra és rányomtál a publikálás gombra – aztán nem látod, hogy akkora forgalmat generálna, amekkorában reménykedtél.

 

Könnyű ilyenkor besétálni a csapdába és legyinteni a dologra, mondván, hogy a következő majd biztos jobb lesz. Mert nem lesz jobb, ha nem terjeszted tudatosan a tartalmaidat. Azzal ugyanis, hogy közzétetted a cikkedet, még nem lesz vége a folyamatnak.

 

Fontos, hogy a rendelkezésedre álló eszközökkel tudasd a közönségeddel, hogy végre új cikk érkezett a blogodra. Ennek érdekében:

  • Használd ki a social media felületeidet: mehet róla egy Facebook poszt, ha vannak külföldi ügyfeleid, a Twittert is bűn kihagyni. És bár az Instagram főleg kép- illetve videómegosztó oldal, azért az Instagramon is helyet kaphatnak a cikkeid. Például posztként, amit tovább oszthatsz a Stories-ban, de linktree segítségével például az bioban is elhelyezheted a cikkeidet más egyéb tartalmak mellett. De persze a lehetőségeknek itt még nincs vége, hiszen a Highlightsban is összegyűjtheted a blogos tartalmaidat.
  • Live: ezt nem ajánlanám minden cikkhez, de egy-egy interjúhoz, nagyobb kaliberű esettanulmányhoz vagy a céged és a közönséged számára különösen nagy értéket képviselő cikket Facebook vagy Instagram élőben is bejelenthetsz. De ez az a tartalomterjesztő eszköz, amivel csínján kell bánni.
  • Hírlevél, hírlevél, hírlevél: az egyik leghatásosabb tartalomterjesztő csatorna, hiszen a listádra feliratkozottak az e-mail címükkel már kifejezték, hogy érdeklődnek a márkád és a szolgáltatásod iránt. Éppen ezért akár heti rendszerességgel, akár egy hónapban egyszer érdemes összegyűjteni nekik az új tartalmakat és egy kis kedvcsináló kíséretében elküldeni őket.
  • LinkedIn: bár ez is közösségi oldal, mégis külön említeném a Facebooktól és társaitól, hiszen kifejezetten a szakmai közösségekre, illetve kapcsolati hálóra céloz. Értékes leadek forrása lehet.
  • Hirdetés: a kezdeti időkben és amíg beáll a terjesztési folyamatod, a blogod felfuttatásához a hirdetéstől sem kell visszariadni.
  • Vendégblogolás: iparágtól és kapcsolatoktól függően még a vendégblogolás is remek tartalomterjesztő stratégia lehet. Igaz, ebben az esetben nem a te oldaladon jelenik meg az írás, de éppen emiatt, értékes külső linkekre tehetsz szert.

 

Ahogy látod, van néhány dolog, amire a céges blogod írása és menedzselése közben figyelned kell. Azonban egy kis rutin segítségével és a hibák feltárása, a folyamataid javítása után már az eredmények is jönni fognak. Persze, ha mérnéd a saját teljesítményedet és könnyebbé tennéd az írást, akkor van itt neked további 11 eszköz, ami megkönnyíti számodra a blogolást.

 

[1] hubspot.com; Kayla Carmichael: The 12 Types of Content Marketing in a Marketer's Arsenal - https://blog.hubspot.com/marketing/content-marketing-types

  • Szerző: Kovács Noémi

    kreativkontroll.hu

    Magyarország egyik vezető tartalomfejlesztő és tartalommarketing ügynöksége, a Kreatív Kontroll senior copywritere. Otthonosan mozog a tartalommarketingben és minden olyan szövegben, ami ehhez a területhez kapcsolható. Számtalan blog, szakmai cikk, hírlevél-sorozat, weboldal szöveg és közösségi média poszt került ki a klaviatúrájából, amit később hazai közép- és nagyvállalatok hasznosítottak. Portfóliója legalább olyan változatos, mint a Kreatív Kontroll szolgáltatási palettája.

Hozzászólások (0)
A WhitePress szerkesztõi fenntartják a jogot, hogy más emberek számára sértõ megjegyzéseket töröljenek, amelyek vulgáris szavakat tartalmaznak, vagy nem kapcsolódnak a tárgyához.
A whitepress.com weboldalt és annak valamennyi aloldalát (a továbbiakban: Weboldal) használó személyek személyes adatainak kezelője az Európai Parlament és a Tanács 2016. április 27-i (EU) 2016/679 rendelete értelmében a személyes adatok feldolgozásával és az ilyen adatok szabad áramlásával, valamint a 95/46/EK irányelv (a továbbiakban: GDPR) hatályon kívül helyezése tekintetében közösen „WhitePress Kft, amelynek székhelye 2161 Csomád, Verebeshegy utca 11 és bekerült a Bielsko-Biała Kerületi Bíróság által vezetett Nemzeti Bírósági Nyilvántartás vállalkozói nyilvántartásába, az Országos Bírósági Nyilvántartás 8. Kereskedelmi Osztálya KRS-számon: 0000651339, NIP: 9372667797, REGON: 243400145 és egyéb cégek a WhitePress Csoporttól (a továbbiakban együttesen: Adminisztrátor) .

A hírlevélre való feliratkozással Ön hozzájárul ahhoz, hogy a WhitePress Kft. által kínált szolgáltatások és áruk közvetlen marketingjével kapcsolatos kereskedelmi információk elektronikus kommunikációs eszközökön, különösen e-mailen keresztül küldjenek. és megbízható üzleti partnerei, akik érdeklődnek saját termékeik vagy szolgáltatásaik értékesítésében. Személyes adatai kezelésének jogalapja az Ön hozzájárulása (GDPR 6. cikk (1) bekezdés a) pont).

Önnek jogában áll bármikor visszavonni a személyes adatainak marketing célú kezeléséhez adott hozzájárulását. Az Ön személyes adatainak WhitePress Kft általi kezeléséről és kezelésének alapjáról, ideértve az Ön jogait is, az Adatvédelmi szabályzatunkban talál további információt.
Olvass tovább
  • Még senki sem írt megjegyzést ehhez a cikkhez.
A whitepress.com weboldalt és annak valamennyi aloldalát (a továbbiakban: Weboldal) használó személyek személyes adatainak kezelője az Európai Parlament és a Tanács 2016. április 27-i (EU) 2016/679 rendelete értelmében a személyes adatok feldolgozásával és az ilyen adatok szabad áramlásával, valamint a 95/46/EK irányelv (a továbbiakban: GDPR) hatályon kívül helyezése tekintetében közösen „WhitePress Kft, amelynek székhelye 2161 Csomád, Verebeshegy utca 11 és bekerült a Bielsko-Biała Kerületi Bíróság által vezetett Nemzeti Bírósági Nyilvántartás vállalkozói nyilvántartásába, az Országos Bírósági Nyilvántartás 8. Kereskedelmi Osztálya KRS-számon: 0000651339, NIP: 9372667797, REGON: 243400145 és egyéb cégek a WhitePress Csoporttól (a továbbiakban együttesen: Adminisztrátor) .

A hírlevélre való feliratkozással Ön hozzájárul ahhoz, hogy a WhitePress Kft. által kínált szolgáltatások és áruk közvetlen marketingjével kapcsolatos kereskedelmi információk elektronikus kommunikációs eszközökön, különösen e-mailen keresztül küldjenek. és megbízható üzleti partnerei, akik érdeklődnek saját termékeik vagy szolgáltatásaik értékesítésében. Személyes adatai kezelésének jogalapja az Ön hozzájárulása (GDPR 6. cikk (1) bekezdés a) pont). Az űrlap elküldésével Ön kijelenti, hogy elolvasta az Adatvédelmi szabályzatot.

Önnek jogában áll bármikor visszavonni a személyes adatainak marketing célú kezeléséhez adott hozzájárulását. Az Ön személyes adatainak WhitePress Kft általi kezeléséről és kezelésének alapjáról, ideértve az Ön jogait is, az Adatvédelmi szabályzatunkban talál további információt.
Olvasd el az egészet
Kiemelt cikkek