Hogyan alakította át a PR kommunikációt a digitalizáció?

Frissítve: 2021-02-25
PR kommunikacio
Nem kell a szomszédba mennünk ahhoz, hogy belássuk, a PR kommunikáció ma már nem ugyanazt jelenti, mint 10-15 évvel ezelőtt. Ahogy fejlődnek, illetve egyre elérhetőbbé válnak a digitális lehetőségek és eszközök, ahogy egyre-másra alakulnak ki az új kommunikációs csatornák úgy alakul át fokról fokra, lépésről lépésre a PR kommunikáció is. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy mit jelent ma a hatékony PR kommunikáció a néhány évvel korábbi trendekhez képest.
Publikálj cikkeket ma
Regisztrálj ingyenesen!

Tartalomjegyzék

Bár a PR durva fordításban a közönségkapcsolatot jelenti, azt nem nehéz belátnunk, hogy a korszakalkotó digitális fejlődések előtt a PR teljesen mást jelentett, mint manapság. Más jellegű – sokkal szűkebben értelmezett – volt a közönség és a kapcsolat minősége, valamint a kapcsolattartás eszközei is korlátozottabbak voltak a jelenleg is rendelkezésre álló kommunikációs csatornáknál és eszközöknél.

 

A digitalizációval mondhatjuk, hogy kinyílt a világ, amiben minden PR szakembernek meg kell tanulnia eligazodni és együttműködni más szakértőkkel a siker érdekében. Összehangoltabb, mégis szerteágazóbb munkára van szükség a különböző területek között. Hogyan integrálódott a digitális átalakulás a PR kommunikációba és hogyan változtatta meg a folyamatokat? Olvasd tovább és kiderül.

 

 

Nagyot változott a public – átalakult a közönség az utóbbi években

 

1. Átértékelődik a közönség fogalma

 

A digitalizációs ugrás egyik eredménye, hogy sikerült kitágítania a közönség fogalmát. Addig, amíg korábban a PR szakemberek munkája főként a vállalatvezetőknek, prominens személyeknek vagy épp a média munkatársainak szólt, ma már nem ez a helyzet. Természetesen ezt a szegmenst sem lehet lebecsülni, ugyanakkor a PR kommunikáció már nemcsak rájuk korlátozódik.

 

A technológiai vívmányoknak köszönhetően ugyanis kiszélesedett a célközönség fogalma: már nemcsak a döntési pozícióban lévő, vagy a brand megítélését befolyásolni képes újságíró a célpont, hanem a nagybetűs közönség. Akik között ott vagy te és én, a szomszédod vagy a kollégád, vagy akár egy másik kontinensről érkező látogató.

 

2. Kettéválik a külső és a belső közönség

 

Néhány évvel ezelőtt megjelent az employer branding fogalma, ami végeredményét tekintve a munkáltatói márka felépítését jelenti. A lényege az, hogy vonzóvá kell tenni a vállalatot az értékes leendő kollégák szemében, valamint a már meglévő munkatársakéban is, hiszen ők a márka elsődleges szószólói.

 

Éppen ezért a PR-nak hatalmas szerepe van a belső kommunikációs folyamatokban – például a fluktuáció csökkentésében és a sikeres toborzásban játszik nagy szerepet – mivel a kollégáik lesznek a házon belüli, belső közönségük.

 

Nemcsak a HR, de a marketing szakemberek is felismerték, hogy erős belső kommunikációs stratégia nélkül a termelékenység, a nyereségesség és az alkalmazottakkal való kommunikáció, illetve az elégedettségük növelése nélkül a hátrányba kerül a vállalat.

 

Éppen ezért, megfelelően vegyítve az online és offline eszközöket – például a céges vagy osztályonkénti zárt Facebook csoportot, esetleg a belső intranetet, vagy az offline elhelyezett és kiadott plakátokat, nyomtatott céges magazint – a PR-nak már nemcsak az úgynevezett külsős közönségekre, hanem a kollégákkal való kommunikációra is fókuszálnia kell. (Természetesen a marketing és HR osztállyal összhangban.)

 

3. Nagyobb teret nyer a nyilvánosság

 

Iparágtól függetlenül, a PR egyik szépsége és egyben legnagyobb kihívása a ma tapasztalható nyilvánosság. Az a „rendszer”, ami egyébként számos, teljesen differenciált alrendszerből áll, ahol úgy kell kommunikálnunk, hogy az egymástól eltérő életmóddal, körülményekkel, végzettségekkel és érdeklődési körökkel rendelkező célközönségek is megtalálják a nekik fontos értékeket, üzeneteket.

 

Demográfiai szempontból is érdekes lehet a megközelítés, hiszen mind a B2C, mind a B2B közönséget tekintve találkozhatunk egyre több fiatallal, akit máshogy és máshol lehet megszólítani, mint az X-generáció tagjait. Az Y-, a Z- és az Alfa generáció tagjai már főként a digitális világban szocializálódtak, ismerik és használják az okoseszközöket, applikációkat, platformokat.

 

Persze a PR legfontosabb funkciói továbbra is ugyanazok maradtak. Építi a vállalat jóhírét, kapcsolatot tart a médiával és a közönséggel, időnként pedig kisebb-nagyobb kommunikációs válságokkal küzd meg. Azonban a PR-t is megváltoztatta a digitalizáció, valamint a közösségi média térnyerése és dominanciája, így a PR is kénytelen igazodni a XXI. századi kihívásokhoz.

 

 

Már a kapcsolat sem a régi

 

Azt, hogyan változott meg a kapcsolattartás módja, több aspektusból is vizsgálhatjuk.

 

1. Hierarchia helyett párbeszéd

 

Addig, amíg korábban megfigyelhettünk egyfajta alá- és fölérendeltséget például a PR szakemberek és a média viszonyában, ma már más a helyzet. Az egyik legnagyobb változást kétségkívül az hozta, hogy az üzenetek célba juttatása mellett, illetve helyett ma már interaktivitásra és párbeszédre kell késztetni a fogyasztókat, ügyfeleket, üzleti partnereket.

 

Ha szétnézel a saját piacodon, szinte 100%, hogy a legsikeresebb márkák és vállalatok folyamatosan kommunikálnak a közönségükkel, mert elemi érdekük, hogy pozitív kapcsolatot építsenek ki a követőikkel. Ebben közrejátszik az is, hogy a közösségi média és az egyes kontentek virálissá válásával ma már szinte mindenki újságírónak tekinthető.

 

2. Hivatalos helyett nyerőbb a személyesebb hangvétel

 

Mivel a közösségi média egyik legnagyobb ereje a közösség, a hivatalos, üzleties hangvétel és kommunikációs stílus már csak a legritkább esetekben válik be. A közösségi platformokon egyszerű és gyors a kapcsolatfelvétel, ami a kommunikáció stílusát is közvetlenebbé teszi, illetve áthidalja a generációs különbségeket is.

 

Nem megy ritkaságszámba és nem ér fel egy kiátkozással a tegeződés, valamint a lazább, kötetlenebb fogalmazás sem – természetesen csak addig, amíg az összhangban van a márkád voice of tone-jával.[1]

 

3. A közösségi média térhódítása miatt több lett a kommunikációs csatorna

 

Facebook, YouTube, Instagram, Snapchat, Twitter, Twitch, TikTok, LinkedIn és társai. Egytől egyig olyan közösségi média platformok, ahol a vállalat tovább építheti a márkáját és hatásos kommunikációval, értékes, minőségi és változatos tartalmakkal a korábbinál nagyobb elköteleződést válthat ki a követőiből, meglévő és leendő ügyfeleiből.

 

A közösségi média további előnye, hogy a kis- és középvállalatok számára is elérhetőbbé, megfizethetőbbé teszi a PR kommunikációt, valamint az online jelenlétet és a tartalomterjesztést is. Több mint valószínű, hogy a te büdzséd sem terjed ki egy tv reklámra, de ügyes célzással már magas, releváns elérést produkálhatsz Facebookon és Instagramon is.

 

 

4. Data driven, vagyis adatvezérelt megközelítés a kommunikációban

 

A digitalizáció hozta magával azt is, hogy könnyebbé vált a PR kommunikáció eredményességének mérése is. Tény és való, hogy vannak olyan területek, amelyek hatásosságát még mindig nehéz mérni, de a közösségi oldalak nyújtotta statisztikákból, a Google Analyticsből, a Facebook Pixelből és persze a weboldalon alkalmazott hőtérképekből rengeteg releváns információt tudsz nyerni.

 

Például:

  • Milyen tartalomtípusokat kedvel a közönséged?
  • Milyen témáknak van sikere náluk?
  • Mikor publikálj és mikor ne?
  • honnan, a weboldalad mely részéről fordul vissza a közönséged?

 

Ezek csak a legalapvetőbb információk, amik a rendelkezésre állnak, csak ki kell mazsolázni a lényeget a nagy kupacból.

 

5. Változott a kapcsolat intenzitása: a 24/7 az új módi

 

Főként a fiatalabb generációk számára, de már az Y-korosztálytól kezdve mondhatjuk, hogy számukra az internet a köldökzsinór a világhoz. Lételemük az állandó kapcsolat és a Wifi vagy épp a mobilinternet olyan okoseszközökkel kombinálva, mint az okostelefon, tablet, laptop vagy épp okosóra, lehetővé teszik számukra a heti hét napos, 0-24 órás elérést.

 

Ez a lehetőség plusz a közösségi oldalak megjelenése gyakorlatilag állandó készültségre késztetik a PR szakembereket. Nemcsak folyamatosan monitoroznod és egy előre meghatározott, jól felépített stratégia mentén kell irányítanod a kommunikációt, de készen kell állnod arra az esetre is, ha például egy, a cégedet érő negatív vélemény kezd el szélsebesen terjedni a közösségi médiában.

 

Mindent összevetve elmondhatjuk, hogy a PR ma már nemcsak a kommunikációról szól, ennél összetettebbé vált ez a szakma. Mivel minden értékesítéssel és kommunikációval foglalkozó területnek megvannak a maga szakemberei, fontos, hogy PR-osként együttműködj a marketing osztállyal, a HR-rel vagy épp a keresőoptimalizálással foglalkozó kollégákkal és sikeresen integráljátok egymás eredményeit a saját szakterületeteken is. Ekkor tudjátok kimaxolni azt a sikert, ami a cégeteket is előreviszi.

 

[1] kreativkontroll.hu; Foki Zsófia: Ha a márkád beszélni tudna – módszerek a márkahangod finomhangolásához - https://kreativkontroll.hu/markaepites/ha-a-markad-beszelni-tudna-a-voice-of-tone/

  • Szerző: Kovács Noémi

    kreativkontroll.hu

    Magyarország egyik vezető tartalomfejlesztő és tartalommarketing ügynöksége, a Kreatív Kontroll senior copywritere. Otthonosan mozog a tartalommarketingben és minden olyan szövegben, ami ehhez a területhez kapcsolható. Számtalan blog, szakmai cikk, hírlevél-sorozat, weboldal szöveg és közösségi média poszt került ki a klaviatúrájából, amit később hazai közép- és nagyvállalatok hasznosítottak. Portfóliója legalább olyan változatos, mint a Kreatív Kontroll szolgáltatási palettája.

Hozzászólások (0)
A WhitePress szerkesztõi fenntartják a jogot, hogy más emberek számára sértõ megjegyzéseket töröljenek, amelyek vulgáris szavakat tartalmaznak, vagy nem kapcsolódnak a tárgyához.
A whitepress.com weboldalt és annak valamennyi aloldalát (a továbbiakban: Weboldal) használó személyek személyes adatainak kezelője az Európai Parlament és a Tanács 2016. április 27-i (EU) 2016/679 rendelete értelmében a személyes adatok feldolgozásával és az ilyen adatok szabad áramlásával, valamint a 95/46/EK irányelv (a továbbiakban: GDPR) hatályon kívül helyezése tekintetében közösen „WhitePress Kft, amelynek székhelye 2161 Csomád, Verebeshegy utca 11 és bekerült a Bielsko-Biała Kerületi Bíróság által vezetett Nemzeti Bírósági Nyilvántartás vállalkozói nyilvántartásába, az Országos Bírósági Nyilvántartás 8. Kereskedelmi Osztálya KRS-számon: 0000651339, NIP: 9372667797, REGON: 243400145 és egyéb cégek a WhitePress Csoporttól (a továbbiakban együttesen: Adminisztrátor) .

A hírlevélre való feliratkozással Ön hozzájárul ahhoz, hogy a WhitePress Kft. által kínált szolgáltatások és áruk közvetlen marketingjével kapcsolatos kereskedelmi információk elektronikus kommunikációs eszközökön, különösen e-mailen keresztül küldjenek. és megbízható üzleti partnerei, akik érdeklődnek saját termékeik vagy szolgáltatásaik értékesítésében. Személyes adatai kezelésének jogalapja az Ön hozzájárulása (GDPR 6. cikk (1) bekezdés a) pont).

Önnek jogában áll bármikor visszavonni a személyes adatainak marketing célú kezeléséhez adott hozzájárulását. Az Ön személyes adatainak WhitePress Kft általi kezeléséről és kezelésének alapjáról, ideértve az Ön jogait is, az Adatvédelmi szabályzatunkban talál további információt.
Olvass tovább
  • Még senki sem írt megjegyzést ehhez a cikkhez.
A whitepress.com weboldalt és annak valamennyi aloldalát (a továbbiakban: Weboldal) használó személyek személyes adatainak kezelője az Európai Parlament és a Tanács 2016. április 27-i (EU) 2016/679 rendelete értelmében a személyes adatok feldolgozásával és az ilyen adatok szabad áramlásával, valamint a 95/46/EK irányelv (a továbbiakban: GDPR) hatályon kívül helyezése tekintetében közösen „WhitePress Kft, amelynek székhelye 2161 Csomád, Verebeshegy utca 11 és bekerült a Bielsko-Biała Kerületi Bíróság által vezetett Nemzeti Bírósági Nyilvántartás vállalkozói nyilvántartásába, az Országos Bírósági Nyilvántartás 8. Kereskedelmi Osztálya KRS-számon: 0000651339, NIP: 9372667797, REGON: 243400145 és egyéb cégek a WhitePress Csoporttól (a továbbiakban együttesen: Adminisztrátor) .

A hírlevélre való feliratkozással Ön hozzájárul ahhoz, hogy a WhitePress Kft. által kínált szolgáltatások és áruk közvetlen marketingjével kapcsolatos kereskedelmi információk elektronikus kommunikációs eszközökön, különösen e-mailen keresztül küldjenek. és megbízható üzleti partnerei, akik érdeklődnek saját termékeik vagy szolgáltatásaik értékesítésében. Személyes adatai kezelésének jogalapja az Ön hozzájárulása (GDPR 6. cikk (1) bekezdés a) pont). Az űrlap elküldésével Ön kijelenti, hogy elolvasta az Adatvédelmi szabályzatot.

Önnek jogában áll bármikor visszavonni a személyes adatainak marketing célú kezeléséhez adott hozzájárulását. Az Ön személyes adatainak WhitePress Kft általi kezeléséről és kezelésének alapjáról, ideértve az Ön jogait is, az Adatvédelmi szabályzatunkban talál további információt.
Olvasd el az egészet
Kiemelt cikkek