Ingyenes infografika készítő eszközök


Infografikák - a tartalom vonzó tálalásának módja
Az infografikák használata az egyik legjobb módja annak, hogy több forrásból érkező minőségi bejövő linkeket generálj. A sikerük (tehát a jó minőségű és nagy mennyiségű bejövő link és számos megosztás) legfontosabb oka a jó ötlet és a minőségi kivitelezés. Egy érdekes koncepció és az adatok attraktív tálalása kell ahhoz, hogy a tartalom virális legyen. Nehéz olvashatóság és rossz design mellett ez nem fog megvalósulni. Természetesen ha unalmas a téma vagy tele van az anyag hibával, akármilyen gyönyörű lesz az infografikád, akkor sem lesz sikeres. Tegyük fel, hogy van egy témád és egy tartalmad, és már csak el kell készítened az infografikát, ami vonzani fogja a felhasználókat. Többféle megoldás közül választhatsz:
- felkérsz egy szabadúszó grafikust
- megrendeled egy profi ügynökségtől
- te magad készíted el az interneten elérhető eszközök segítségével
Ha van benned egy kis lelkesedés és némi stílusérzék is szorult beléd, a legutóbbi megoldás lesz a leginkább költséghatékony. Ebben a cikkben megmutatjuk neked azokat az eszközöket, melyek segítségével ingyen készíthetsz infografikákat. Azokat gyűjtöttem össze, amelyek (szerintem) a legmegfelelőbbek ahhoz, hogy egyszerűen és hatékonyan dolgozhass.
Piktochart
A Piktocharton négyféle előre meghatározott formátumot használhatsz: infografika, jelentés, banner, prezentáció. Mindegyik formátumhoz tartozik pár sablon, amiket többféle szűrő szerint válogathatsz le, mint amilyen például a “kategóriák” vagy a “kulcsszavak”. Az infografika készítés egyszerű, csak húzd be a sablonba a kiválasztott elemeket vagy adj hozzá újakat. Ha találsz egy olyan sablont, ami illik a célodhoz, csak a releváns adatokat kell bevinned. Grafikonok és diagramok készítésénél egyszerűen egy excel táblázatból vagy CSV file-ból tudod importálni az információkat. A szerkesztő nagyon felhasználóbarát és ha használtál már bármilyen, egyszerű grafikai szerkesztőt korábban (akár egy Windows paint-et),tudni fogod, hogyan kell kezelni a Piktochartot. Az elkészült infografikákat beágyazhatod a honlapodba vagy letöltheted JPEG-ben, PNG-ben (az ingyenes verzión látható lesz a Piktochart vízjel). Linkkel megoszthatod a legtöbb közösségimédia-csatorna felületein is (Facebook, Twitter, Pinterest).
Ezt az infografikát Piktocharttal készítettük
Ár:
- Ingyenes verzió korlátozott lehetőségekkel (néhány sablon, Piktochart vízjel, korlátozott képfeltöltés, az exportált képek alacsony felbontása).
- Pro verzió - 29 $/ hó vagy 290 $/ év.
Cím:
Infogram
Az Infogram-on könnyen regisztrálhatsz - csak egy Google vagy egy Facebook fiók kell hozzá és egy kattintással kész is vagy. Az ingyenes verzióban hat különböző sablon érhető el. A legtöbb szerkesztési műveletet egyszerű húzással (drag and drop) meg tudod tenni és kész elemeket is hozzá tudsz adni az anyagodhoz: diagramokat, térképeket, szöveget, képet, videót. A Piktocharttal ellentétben a felület egyszerűbb, a lehetőségek pedig limitáltabbak. Sajnos az ingyenes verziót nem sok mindenre használhatod - a file-ként való exportálás lehetőségét csak a fizetős változat biztosítja. Az Infogram leginkább abban különbözik a Piktocharttól, hogy óriási választékot nyújt különböző diagramokból, amiket aztán külső file-okból importált adatokkal tudsz alakítani. Ha az ingyenes verziót választod, egyszerre három infografikát tudsz elmenteni. Sajnos nem file-ként, de meg tudod osztani Facebookon, Twitteren, Pinteresten vagy iframe-mel be tudod ágyazni a honlapodba.
Ár:
- Ingyenes verzió limitált lehetőségekkel.
- Pro - 19$/ hónap.
- Átmárkázható - 67$/ hónap (eltűntetheted az Infogram logót és a sajátodat használhatod).
Cím:
Easel.ly
Az Easl.ly-vel való munka azzal kezdődik, hogy kiválasztod a hátteret. Egy tucat variáció érhető el, melyek különböző infografika-stílusokhoz illeszkednek. A munkafolyamat egyszerű - az egyes elemeket (melyek olyan kategóriákba vannak sorolva, mint “emberek”, “térképek”, “ikonok”) ráteszed a kiválasztott háttérre. Rengeteg elemet használhatsz és az egyes kategóriák minden témát lefednek, amire szükséged lehet egy infografikához. A kész elemeken túl alakzatokat és szöveget is beszúrhatsz. A kész anyagot elmentheted és letöltheted JPEG formátumban, vagy linkelheted. Sajnos diagramokat nem tud készíteni az Easel.ly - alapvetően egyszerű koncepciók bemutatására alkalmas. További hátrány, hogy különleges karaktereket nem tud megjeleníteni, mert csak angol nyelven elérhető fontokat használ.
Ár:
- Ingyenes
Cím:
Visual.ly
Infografika készítése Twitteres profiladatok alapján
Ennek az eszköznek a készítői egy újfajta megközelítésben tálalják az infografika-készítést. A Visual.ly az infografikakészítők közösségi platformja. Az egyes projekteket értékelni, kommentálni lehet. Az infografika készítő eszköz csak egy bónusz, bár a funkcionalitása sokak számára éppen megfelelő. A közösségi média lelkes hívei számára főként az a legnépszerűbb funkciója, hogy két Twitter, vagy Facebook oldalt összehasonlító, vagy egy kiválasztott hashtag legfontosabb jellemzőit bemutató infografikát tud készíteni. A Google Analytics adatok összefoglaló anyagának generálási lehetősége is egy nagyon érdekes és hasznos opció. Az ilyen infografikák készítéséhez csak össze kell kötni a Google accountodat a Visual.ly-vel.
Ár:
- Ingyenes
Címs:
Összefoglalás
Ahogyan láthatod, van pár nagyon izgalmas eszköz, melyek segítségével te is egyszerűen el tudsz készíteni egy infografikát. A Piktochart tűnik a legjobb megoldásnak, mert sok lehetőséget nyújt már az ingyenes változatban is. Használsz infografika készítő eszközöket? Ha igen, írd meg kommentben a tapasztalataidat!
Szerző: Karol Soja