Karácsonyra készülve: hogyan öltöztesd ünnepi díszbe az év végi tartalommarketinged?

Frissítve: 2020-11-26
WhitePress-tartalommarketing-karacsony
Egy ütős év végi tartalommarketing kampányt összerakni nem egyszerű feladat. Mondhatjuk úgy is, hogy nehezített a pálya, mert úgy kell kitűnnöd az ünnepi dömpingből, hogy gyakorlatilag az összes versenytársad maximum fokozatra kapcsolva égeti a tartalmait és osztja meg az akcióit. Szóval a nagy kérdés ebben az időszakban az, milyen tartalmakkal veheted le a lábukról az ügyfeleidet az ünnepi hajszában?
Publikálj cikkeket ma
Regisztrálj ingyenesen!

Szerencsére ahhoz, hogy sikeres karácsonyi kampányt vezényelj le, nem kell feltalálni a spanyolviaszt. Elég „csupán” tűpontosan ismerni a közönségedet, az ünnepi időszakban őket foglalkoztató problémákat. Majd ehhez mérten karácsonyi köntösbe csomagolt, kreatív, edukatív és a márkaértékeidet felvonultató tartalmakkal kellene ellátnod őket. Lehet, hogy ez leírva sokkal egyszerűbbnek tűnik, mint amilyen a valóságban?

 

A karácsonyi kampányod a célközönségednél kezdődik

 

Biztos vagyok benne – de legalábbis nagyon remélem –, hogy amikor összeállítod a tartalommarketing stratégiádat, azt egy alapos célközönségfelmérés, azaz buyer persona monitorozás előzi meg. Ez természetesen a végrehajtás egyik legfontosabb kellékének elkészítésére, a tartalomnaptárra is vonatkozik.

 

Ha elvégezted a házi feladatodat, akkor pontosan ismered a célközönségedet. Tudsz már szinte mindent a meglévő ügyfeleidről és vásárlóidról, a közösségi oldalakon elérhető követői bázisodról, a hírlevél-feliratkozóidról, valamint az egyelőre még rejtőzködő potenciális ügyfelekről.

 

A buyer personák megalkotása azért kihagyhatatlan lépés, mert csak akkor fogod tudni hatékonyan használni a tartalommarketinget, ha tudod, hogy:

  • kinek / kiknek készül a tartalom,
  • milyen témák érdeklik a célközönségedet,
  • milyen tartalomtípusokat fogyasztanak szívesen,
  • milyen marketingkommunikációs csatornákon éred el őket,
  • hogyan szegmentálhatod tovább az egyes buyer personákat a tűpontos célzás érdekében,
  • és nem utolsósorban, milyen problémákra kellene reflektálnod a tartalmaiddal.

 

Amennyiben megspórolod magadnak ezt a munkát, az ajánlataid nem lesznek többek a pusztába kiáltott szónál. Értékes bázist és közönséget nem fogsz tudni építeni, ráadásul több mint valószínű, hogy visszatérő vevőid sem lesznek, mert az egyszeri fogyasztóban nem nekik szóló tartalom híján nem alakul ki a márkahűség.

 

A fentebb feltett kérdésekre egyébként többek között a demográfiai adatokból, a weboldalad és a közösségi oldalaid, valamint a hírlevelező szoftvered analitikáikból, a vásárlási / megrendelési adatokból, valamint az ügyfél-visszajelzésekből nyerhetsz információt. Ez az a biztos alap, amire később az egész tartalomstratégiádat, ennek részeként pedig a szezonális kampányaidat, így az ünnepi kommunikációdat is felépítheted.

 

Miben lesz más a 2020-as karácsony, mint a többi?

 

Szerintem abban egyetérthetünk, hogy a karácsonyt megelőző időszak alapjáraton is kettős megítélés alá esik. Egyfelől ott van a szinte kötelező hangulat, ami alapján a szentestét megelőző adventi időszakban nincsen más dolgunk, mint a szeretet ünnepére hangolódni.

 

Ennek a kívánalomnak élesen ellentmond az a rengeteg feszültségforrás, ami pont karácsony előtt állítja csatarendbe magát: az ünnepi menü, a bevásárlás, az ajándékok kérdése, a karácsonyi logisztika rokonoktól rokonokig, a díszítés és a karácsonyi nagytakarítás feladatai.

 

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az ügyfeleidre év végén rengeteg ünnepi tartalom és ajánlat ömlik. Az év utolsó 5-6 hetében – talán már a Black Fridaytől kezdve – érezhetően megszaporodnak a sales ajánlatok, nemcsak a webshopokban és weboldalakon, hanem a vállalati közösségi felületeken is. Az egész évben jelen lévő piaci verseny ekkor hág a tetőfokára, ami egy idő után már zavaró mértékben fogja az ügyfeleid hírfolyamát és postaládáját mérgezni.

 

E kaotikus helyzet mellé társul be a fentiekkel párhuzamosan a munkahelyeken tapasztalható év végi hajsza: a végeláthatatlan túlórák, az eladási kényszer, a téli betegségek miatt kieső kollégák pótlása, a szaporodó feladatok elvégzése.

 

Ehhez 2020-ban hozzájön még a koronavírus is, mint nehezítő tényező, hiszen a tavaszi leállások a gazdaságot sem hagyták érintetlenül. Számtalan család küszködik azzal, hogy 1 vagy akár több családtag elvesztette az állását, de az albérletet, a rezsit, a hiteleket fizetni kellene. És akkor az olyan megélhetési költségekről, mint az élelem és a ruházkodás még szót sem ejtettünk.

 

Hogyan fogja ez érinteni a te karácsonyi kampányodat? Úgy, hogy a közönséged többször is át fogja gondolni, mire és mennyi pénzt adjanak ki a kezükből. Éppen ezért azt javaslom, hogy a karácsonyi kampányodat inkább adj, mint az eladj jegyében építsd fel. Vagyis a tartalmaidról ne az egyértelmű, olykor erőszakos értékesítési szándék köszönjön vissza, hanem az értékadás. Máris mutatom, hogyan.

 

6+1 tartalommarketing tipp karácsonyra

 

Annak érdekében, hogy még az idei felemás évben is kimaxold a karácsonyban rejlő lehetőségeket, hoztam neked néhány tartalommarketing tippet. Ezekkel az eszközökkel a követőidet és ügyfeleidet is az ünnepre hangolhatod, erősítheted bennük a közösséghez tartozás érzését, ráadásként pedig finoman még a vásárlásaikat is ösztönözheted.

 

Érdemes ilyenkor a social media felületeken is aktívabbnak lenned, hiszen a vásárlók 64%-a meglátogatja ezeket a platformokat ajándékötletek, ünnepi inspirációk után kutatva.[1]

 

A karácsonyi készülődés a designnál kezdődik – öltöztesd ünnepi díszbe a felületeidet

 

A karácsonyi időszak egyik leginkább szemmel látható helye a boltokat, plázákat és utcákat ellepő karácsonyi díszek exponenciálisan emelkedő mennyisége. Amennyiben rendelkezel fizikai bolttal, illetve irodával, érdemes itt is már néhány héttel karácsony előtt felrakni az ünnepi dekort.

 

Emellett ne feledkezz meg az online felületeidről: a honlapodról, a Facebook borítóképedről, az Insta profilról, a Messengerről és persze a hírleveleid fejlécéről sem. Sőt a céges e-mail címed aláírását is karácsonyi köntösbe öltöztetheted.

 

Készíts adventi naptárat, legyen meglepetés minden tartalom

 

Készíts egy 24 napra szóló, virtuálisan nyitható adventi kalendáriumot a weboldaladra, amikben változatos ajándékokat rejthetsz el. Például:

 

  1. Karácsonyi filmajánlók: hangold az ügyfeleidet közös baráti-családi mozizással az ünnepekre. Szerepeljenek kicsiknek és nagyoknak, vígjáték és akciófilm kedvelőknek is tetsző alkotások.
  2. Karácsonyi lejátszási listák: hozz létre egy Spotify csatornát és készíts szezonális vagy kampányspecifikus, ez esetben karácsonyi lejátszási listákat. Ezekből a különböző stílusok alapján akár több változatot is összeállíthatsz.
  3. Inspiráló karácsonyi történetek: rejts el rövid, lélekmelengető történeteket az adventi naptáradban.
  4. DIY – ajándékkészítős ötletek: mutasd meg a látogatóidnak, hogyan készíthetnek saját kezűleg ajándékokat a szeretteiknek.
  5. DIY – dekorációs ötletek: adj tippeket saját adventi koszorú vagy más karácsonyi dekor elkészítéséhez.
  6. Karácsonyi ételreceptek: ne csak a főételre vagy a desszertre koncentrálj, a koktélokat se hagyd ki a felsorolásból.
  7. Motivációs üzenetek: a karácsonyt megelőző napokban-hetekben mindannyian stresszesebbek vagyunk. Ajándékozd meg a követőidet néhány erőt adó motivációs idézettel, amik átsegítik őket a nehezebb napokon.
  8. Egyedi karácsonyi kedvezmények – ajándékok: advent 4 vasárnapján akár egy apróbb ajándékkal vagy kisebb vásárlási kedvezménnyel is kedveskedhetsz a követőidnek, amit csak aznap használhatnak fel.
  9. Adni jó – jótékonykodjatok együtt: mutass be néhány szervezetet, akik karácsony táján felkarolnak 1-1 fontos ügyet.

 

 

Aktivitást növelő közösségi média posztok

  1. Szavazások: szavaztasd meg a közönségedet a kedvenc karácsonyi ételéről, filmjéről, zenéjéről, vagy arról, hogy milyen színbe öltöztetik a karácsonyfájukat.
  2. Kihívások: indíts el egy kihívást például a legdekoratívabb saját készítésű mézeskalács, vagy akár karácsony tematikájú versírás terén.
  3. Caption challenge: posztolj egy karácsonyhoz kötődő képet, majd kérd meg a követőidet, hogy írjanak hozzá valamilyen vicces feliratot. A legjobbakra akár szavazást is kiírhatsz.
  4. Kvízek: készíts karácsonyhoz kapcsolódó kvízeket, például a népszokásokról, karácsonyi mesékről, könyvekről, filmekről, ételekről stb. Jutalmazd meg azokat, akik a legtöbb kérdésre tudják a választ egy letölthető oklevéllel, valamilyen vicces, kedves felirattal.
  5. Ajándékötletek: oszd meg saját ajándékötleteidet a felületeiden, majd kérd ki a követők tanácsát – ők milyen ajándékokban gondolkodnának a helyedben? Akár az egyes szegmensek szóló ajándék-katalógust is összeállíthatsz – amibe a saját termékeidet és szolgáltatásaidat is becsempészheted.
  6. Biztonsági tippek: adj tippet a biztonságos faállításhoz, hogyan ússzák meg azt, hogy lángra kapjon a dekor és ne égessék el a karácsonyi vacsorát.
  7. Posztolj a saját / irodai karácsonyfáról: mutasd meg, hogy nálad / nálatok milyen a karácsonyfa – erősítsd a követőidben a közösségérzetet.
  8. Karácsonyi videók: Facebookra, Instagramra és Storiesba, de akár YouTube-ra is készíthetsz rövidebb-hosszabb videókat, de egy Live videót is útnak indíthatsz.

 

Humorban ne ismerj tréfát – fordítsd visszájára a cukormázat

 

Időnként nem árt kicsit megtörni a cukormázzal leöntött feedet és a visszájára fordítani a karácsonyi hangulatot. Ehhez jöhetnek:

 

  1. Mémek: kedvenc karácsonyi filmekből, idézetekből vagy a tipikus ünnepi szituációkra reflektálva.
  2. Humoros, vicces anekdoták: oszd meg a vicces karácsonyi történeteidet akár posztban, akár blogformátumban (de ezt posztold a közösségi felületeiden is) és kérdezd meg a követőidet a hasonló sztorijaikról.
  3. Fordított képek: ide jöhet minden felborult karácsonyfa, elégetett pulykavacsora, macska által leszaggatott dekor és minden hardcore tartalom, ami tükröt tartott karácsonykor. Például keressétek meg együtt az ország legrondább karácsonyfáját!

 

Edukációs tartalmak

 

Ezek jellemzően a hosszabb lélegzetvételű szöveges tartalmakat, egy adott témakör köré csoportosítva. Készíthetsz egy útmutatót ahhoz, hogyan éljék túl az ügyfeleid az év végi hajszát, hogyan készüljenek fel 2021-re. De ide sorolhatjuk még az infografikákat is.

 

Ezek egyébként jellemzően blogcikkek vagy esettanulmányok, esetleg egy e-mail címért cserébe adott e-book. Receptgyűjteménnyel, dekorációs tippekkel, csomagolási ötletekkel, karácsonyi társassal, kategóriákra bontott ajándékötletekkel.

 

Abban az esetben, ha a B2B szektorban tevékenykedsz, akkor az e-könyved a jövő évi marketing-, PR, e-commerce stb. trendekről, az ajánlott marketingeszközökről, egy kreatív template-gyűjteményről, vagy hírlevél-sablonokról, más eszközajánlókról, esetleg a területedet érintő jövő évi jogszabályi, illetve adóváltozásokról is szólhat.

 

Érdemes belefektetni az időt és az energiát, hiszen ezek az anyagok mélyebb elköteleződést váltanak ki az ügyfeleidből, ráadásként pedig azt is megmutatják nekik, hogy valóban értesz ahhoz, amivel foglalkozol.

 

 

Karácsonyi ajánlatok: hirdetések, hírlevelek, webshopok

 

A karácsonyi ajánlatodat gondolom főként hírlevelekben, hirdetésekben és a webshopodban fogod megjeleníteni és terjeszteni (persze a közösségi média felületeiden kívül). Éppen ezért ezeken a kommunikációs csatornákon is fontos, hogy a design illeszkedjen az ünnepi tematikához. Ügyelj tehát arra, hogy a karácsonyi hangulat a hirdetéseid, hírleveleid küllemében is visszaköszönjön és a webáruházad is magára öltse az ünnep színeit.

 

A webáruházadban az egér helyett megjelenhetne például egy csillagszóró, míg a kiválasztott termékeket nem a kosárba, hanem a karácsonyfa alá pakolhatják be. A hírlevélben érdemes ilyenkor ünnepi fejlécet csinálni vagy a CTA-t a piros, a zöld vagy az arany színeibe öltöztetni.

 

Keltsd fel az érdeklődést a portékád iránt a személyesebb hangvétellel, készíts a szolgáltatásodról vagy termékedről karácsonyi promóciós videót. De akár a célközönségedhez köthető influencert is bevonhatsz az ajánlatod népszerűsítésébe. Ezeket a vizuális tartalmakat pedig az összes közösségi oldalakon is oszd meg, figyelj a tartalomterjesztésre.

 

+1 tipp: irányítsd a figyelmet a CSR tevékenységedre

 

Karácsony az egyik legjobb alkalom arra, hogy szexivé tedd a társadalmi felelősségvállalást és olyan ügyekre irányítsd a közönséged figyelmét, amit te teljes mellszélességgel támogatni tudsz.

 

Vannak, akik ebben a hideg téli időben egy karácsonyi vacsorára látják vendégül a hajléktalanokat, mások hátrányos helyzetű gyerekeknek gyűjtenek játékokat, mesekönyveket, vagy a környezettudatosság jegyében valamelyik környezetvédő alapítvány munkáját támogatják. Pénzzel, önkéntes munkával vagy a szervezet tevékenységére való figyelemfelhívással.

 

Nálunk ez például a már 2014 óta működő Ments életet karácsonyra! kezdeményezés, melynek keretében a Ments Életet Alapítvánnyal közösen, a súlyos, nem egy esetben sajnos halálos kimenetelű betegségekkel küszködő gyerekek egy-egy álmát váltjuk valóra a befolyt összegek 100%-ából.

 

Az ünnepi időszakban érdemes az ilyen jellegű tevékenységeket reflektorfénybe állítani, hiszen ebben az esetben is igaz a közhely: adni mindig jobb, mint kapni. Biztosan van olyan ügy, ami számodra is fontos és amit magadénak érzel. Találd meg – ha eddig nem tetted meg – és szervezz gyűjtőakciót, posztolj erről többet a felületeiden, mutasd meg a követőidnek, hogy a pénzfelajánláson kívül még hogyan segíthetnek. Ez az az ünnepi üzenet, ami sosem lesz ráfizetés.

 

 

[1] SocialMediaToday.com; Aliaksandra Lamachenka: 100 Content Ideas for Holiday Social Media Marketing - https://www.socialmediatoday.com/marketing/100-content-ideas-holiday-social-media-marketing

  • Szerző: Kovács Noémi

    kreativkontroll.hu

    Magyarország egyik vezető tartalomfejlesztő és tartalommarketing ügynöksége, a Kreatív Kontroll senior copywritere. Otthonosan mozog a tartalommarketingben és minden olyan szövegben, ami ehhez a területhez kapcsolható. Számtalan blog, szakmai cikk, hírlevél-sorozat, weboldal szöveg és közösségi média poszt került ki a klaviatúrájából, amit később hazai közép- és nagyvállalatok hasznosítottak. Portfóliója legalább olyan változatos, mint a Kreatív Kontroll szolgáltatási palettája.

Hozzászólások (0)
A WhitePress szerkesztõi fenntartják a jogot, hogy más emberek számára sértõ megjegyzéseket töröljenek, amelyek vulgáris szavakat tartalmaznak, vagy nem kapcsolódnak a tárgyához.
A whitepress.com weboldalt és annak valamennyi aloldalát (a továbbiakban: Weboldal) használó személyek személyes adatainak kezelője az Európai Parlament és a Tanács 2016. április 27-i (EU) 2016/679 rendelete értelmében a személyes adatok feldolgozásával és az ilyen adatok szabad áramlásával, valamint a 95/46/EK irányelv (a továbbiakban: GDPR) hatályon kívül helyezése tekintetében közösen „WhitePress Kft, amelynek székhelye 2161 Csomád, Verebeshegy utca 11 és bekerült a Bielsko-Biała Kerületi Bíróság által vezetett Nemzeti Bírósági Nyilvántartás vállalkozói nyilvántartásába, az Országos Bírósági Nyilvántartás 8. Kereskedelmi Osztálya KRS-számon: 0000651339, NIP: 9372667797, REGON: 243400145 és egyéb cégek a WhitePress Csoporttól (a továbbiakban együttesen: Adminisztrátor) .

A hírlevélre való feliratkozással Ön hozzájárul ahhoz, hogy a WhitePress Kft. által kínált szolgáltatások és áruk közvetlen marketingjével kapcsolatos kereskedelmi információk elektronikus kommunikációs eszközökön, különösen e-mailen keresztül küldjenek. és megbízható üzleti partnerei, akik érdeklődnek saját termékeik vagy szolgáltatásaik értékesítésében. Személyes adatai kezelésének jogalapja az Ön hozzájárulása (GDPR 6. cikk (1) bekezdés a) pont).

Önnek jogában áll bármikor visszavonni a személyes adatainak marketing célú kezeléséhez adott hozzájárulását. Az Ön személyes adatainak WhitePress Kft általi kezeléséről és kezelésének alapjáról, ideértve az Ön jogait is, az Adatvédelmi szabályzatunkban talál további információt.
Olvass tovább
  • Még senki sem írt megjegyzést ehhez a cikkhez.
A whitepress.com weboldalt és annak valamennyi aloldalát (a továbbiakban: Weboldal) használó személyek személyes adatainak kezelője az Európai Parlament és a Tanács 2016. április 27-i (EU) 2016/679 rendelete értelmében a személyes adatok feldolgozásával és az ilyen adatok szabad áramlásával, valamint a 95/46/EK irányelv (a továbbiakban: GDPR) hatályon kívül helyezése tekintetében közösen „WhitePress Kft, amelynek székhelye 2161 Csomád, Verebeshegy utca 11 és bekerült a Bielsko-Biała Kerületi Bíróság által vezetett Nemzeti Bírósági Nyilvántartás vállalkozói nyilvántartásába, az Országos Bírósági Nyilvántartás 8. Kereskedelmi Osztálya KRS-számon: 0000651339, NIP: 9372667797, REGON: 243400145 és egyéb cégek a WhitePress Csoporttól (a továbbiakban együttesen: Adminisztrátor) .

A hírlevélre való feliratkozással Ön hozzájárul ahhoz, hogy a WhitePress Kft. által kínált szolgáltatások és áruk közvetlen marketingjével kapcsolatos kereskedelmi információk elektronikus kommunikációs eszközökön, különösen e-mailen keresztül küldjenek. és megbízható üzleti partnerei, akik érdeklődnek saját termékeik vagy szolgáltatásaik értékesítésében. Személyes adatai kezelésének jogalapja az Ön hozzájárulása (GDPR 6. cikk (1) bekezdés a) pont). Az űrlap elküldésével Ön kijelenti, hogy elolvasta az Adatvédelmi szabályzatot.

Önnek jogában áll bármikor visszavonni a személyes adatainak marketing célú kezeléséhez adott hozzájárulását. Az Ön személyes adatainak WhitePress Kft általi kezeléséről és kezelésének alapjáról, ideértve az Ön jogait is, az Adatvédelmi szabályzatunkban talál további információt.
Olvasd el az egészet
Kiemelt cikkek